U bent hier: 
  • Home
  • De natuur in!
  • West-Vlaanderen
  • Duinen en Bossen van De Panne
Klein lettertype Normaal lettertype Groot lettertype
Print deze pagina Email de link van deze pagina naar een vriend

Duinen en Bossen van De Panne

Het Vlaamse natuurreservaat Duinen en Bossen van de Panne beslaat 640 hectare natuurgebied in de kustgemeente De Panne. Het is een verzameling van ecologisch erg waardevolle deelgebieden, waaronder De Westhoek, de Zwarten Hoek, de fossiele duinen van Adinkerke, het Calmeynbos, de Oosthoekduinen, de Houtsaegerduinen en het Kerkepannebos. Samen vormen ze één van de grootste en belangrijkste natuurgebieden in Vlaanderen.

Ons contacteren

Agentschap voor Natuur en Bos
Jacob van Maerlantgebouw
Koning Albert I-laan 1/2 bus 74
8200 Brugge (Sint-Michiels)
Telefoon: 050 24 77 40
Fax: 050 24 77 45
wvl.anb@vlaanderen.be
plas in Calmeynbospoel in Calmeynbosezel in het Calmeynboswandelpad in Krakeelduinenzandpad in Krakeelduinenduinenzicht in Oostvoorduinenduinen in Oostvoorduinen

Fauna en flora / geschiedenis

De verschillende deelgebieden van de Duinen en Bossen van de Panne kunnen bogen op een unieke en waardevolle fauna en flora.
Het domein De Westhoek vormt met 345 hectare het grootste deelgebied. Het is bovendien het oudste natuurreservaat in Vlaanderen. Je vindt er alle typische duinvegetaties van onze kust terug. Het telt meer dan 500 verschillende plantensoorten en is een aards paradijs voor kustvogels.
Een deel van De Zwarten Hoek werd vroeger afgegraven voor zandwinning. Een 10 meter diepe zandgroeve is nu gevuld met helder grond- en regenwater. Het waterrijke gebied trekt heel wat bijzondere planten aan zoals doorschijnend sterrekroos en moeraswespenorchis. Ook vogels worden aangetrokken door het vele lekkers dat het water te bieden heeft. In de steile wanden van de zandgroeve woont een kolonie oeverzwaluwen.
Sommige fossiele duinen van Adinkerke zijn meer dan 5000 jaar oud. Ze liggen enkele kilometers landinwaarts. Binnen deze fossiele duinen vind je twee deelgebieden: de Cabourduinen en het Garzebekeveld. In de Cabourduinen kon de regen eeuwenlang de oorspronkelijk aanwezige kalk in het duinzand wegspoelen. Je vindt er nu een heel specifieke fauna en flora zoals klein tasjeskruid, duin- en hondsviooltje, geel zonneroosje en een ruim aantal mossen en korstmossen. Blauwvleugelsprinkhaan en zanddoorntje trakteren je er op een symfonisch getsjirp. Het moerasrijke Garzebekeveld lokt watervogels zoals watersnip, blauwe en kleine zilverreiger.
Het Calmeynbos werd vanaf 1900 omwille van economische redenen aangeplant met loof- en naaldbomen. Een rijke fauna en flora zijn er zich in de loop der tijd gaan ontwikkelen.
De droge mosduinen en duingraslanden van de Oosthoekduinen kennen een uitbundige variatie aan planten, zoals het welriekende duinroosje, duinviooltje, zandblauwtje, buntgras en rendiermos. De kleine parelmoervlinder fladdert er lustig rond op de tonen van de nachtegaal. Grenzend aan dit deelgebied ligt de Duinzoom Oosthoek met zijn bloemrijke graslanden. In de oude bosstrook tref je de zeldzame fladderiep aan.
De Houtsaegerduinen en het Kerkepannebos vormen een ingesloten natuurgebied. Het droge duinlandschap met mos, korstmos en buntgras behoort tot de best ontwikkelde van de hele kust. De kalkrijke graslanden herbergen zeldzame plantensoorten als geel zonneroosje, walstrobremraap en kruipend moerasscherm. Een veelvoud aan zangvogels, waaronder tuinfluiter, zwartkop, zanglijster en kneu, zijn verlekkerd op de bessen van duindoorn, duinroosje en vlier.

Share/Bookmark