Europa’s natuur is een buitengewoon erfgoed, dat nu en in de toekomst de nodige zorg verdient.
We sprongen de laatste decennia niet zorgvuldig om met de natuur. Heel wat leefgebieden voor planten en dieren zijn verdwenen. Daarnaast gaat ook de kwaliteit van deze gebieden achteruit door verontreiniging, verdroging … Ook de dieren en planten zelf krijgen het daardoor moeilijk. Niet alleen zeldzame Europese soorten zoals de beer en de lynx worden bedreigd. Ook ‘gewone’ soorten zoals de huismus hebben het de laatste jaren knap lastig.
Door natuurgebieden over de grenzen heen te beschermen, wil Europa de Europese habitats, dieren en planten in de 21ste eeuw nieuwe kansen geven.
Alle lidstaten van de Europese Unie werken samen aan Natura 2000. Dat is belangrijk, want de natuur kent geen grenzen. Zo zijn trekvogels maar echt geholpen als hun leefgebied in alle delen van Europa wordt beschermd. Ook de klimaatverandering maakt een globaal natuurbeleid noodzakelijk. Geen enkele lidstaat kan immers de gevolgen van de klimaatwijziging op de planten en dieren in zijn eentje oplossen.
Boseigenaars, landbouwers, recreanten, kmo’s … : in de Natura 2000-gebieden zijn heel wat spelers actief. Om al deze gebruikers een eerlijk speelveld te geven, zijn gelijke regels in heel Europa belangrijk. Natura 2000 zorgt daarvoor.
Natura 2000 in Vlaanderen:
Ook voor ons zijn hier en nu inspanningen noodzakelijk. Onze “stadstaat” vraagt natuurlijk een heel specifieke aanpak. Net zoals in andere dichtbevolkte regio’s van Europa. Vlaanderen heeft niet alleen een specifieke biodiversiteit op een kleine oppervlakte, maar ook een grote diversiteit aan maatschappelijke vragen en noden. Daarom is in Vlaanderen een specifieke aanpak uitgewerkt om Natura 2000 stap per stap vorm te geven.