15-11-09
Toegankelijke natuur, voor volwassen en kinderen, is één van de stokpaardjes van de nieuwe minister van Leefmilieu, Natuur en Cultuur, Joke Schauvliege. In dat kader opende zij vandaag in het Kluisbos officieel de 450ste speelzone van Vlaanderen. Speelzones zijn gebieden in bos of natuur waar kinderen vrij kunnen ravotten. De jongste jaren komt er elk jaar gemiddeld een vijftigtal speelzones bij. Boseigenaars die een speelzone afbakenen, krijgen daarvoor subsidies.
De gemeente Kluisbergen en het Agentschap voor Natuur en Bos (ANB) werkten een nieuwe toegankelijkheidsregeling uit voor het Kluisbos. Gedaan met de wirwar van paden en regels, nu is één duidelijk plan waar iedereen zich kan in vinden. Horeca, Bloso, jeugdverenigingen en tal van andere partners zaten mee aan tafel.
De nieuwe toegankelijkheidsregeling bundelt 20 km bewegwijzerde wandelwegen, 14 km bewegwijzerde mountainbikeroutes en 18 km bewegwijzerde ruiterpaden. De parkeerroute met 4 parkings moet de bezoekers vlot ter plaatse brengen. Bovendien overschrijdt het aanbod de gewestgrens. Het boscomplex, 300 ha groot, ligt immers pal op de taalgrens. Als kers op de taart zijn er drie ecologisch geïntegreerde speelzones.
Speelzones zijn plaatsen in het bos waar kinderen niet op de paden hoeven te blijven. Ze kunnen er vrij rondlopen en spelen. Soms ‘beperkt’ het spelmateriaal zich tot bomen en struiken, soms hebben speelzones ook echte speeltuigen zoals op de Bosuil in Kluisbergen. Op vraag van de gemeente Kluisbergen en ANB timmerde het Regionaal Landschap Vlaamse Ardennen een speelzone ineen. Met hout dat op een duurzame manier werd ontgonnen uit het Kluisbos werd een tiental speeltuigen gemaakt.
“Speelzones brengen kinderen op een ongedwongen manier in contact met de natuur”, zegt minister Joke Schauvliege. “Kinderen kunnen nu en dan achter hun pc of game verdwijnen, tegelijk is het belangrijk dat ze voeling met de ‘echte realiteit’ behouden. Onze kinderen zijn immers de toekomstige ambassadeurs van de natuur.”
Eigenaars die in een natuurgebied zo’n speelzone afbakenen, kunnen, nog volgens de minister, subsidies krijgen via het ANB. Het gaat om 100 euro per hectare. Op twee jaar tijd is het uitgereikte bedrag in Vlaanderen verdubbeld tot ruim 10.000 euro in 2008. “Zo’n speelzone is een echte win-win: ze zijn een meerwaarde voor de kinderen en verlichten de druk op de meest kwetsbare boszones.”
In speelzones gelden minder regels dan daarbuiten. Toch moet men zich aan een aantal zaken houden. Om die laagdrempelig en kindvriendelijk te verduidelijken, ontwierp tekenaar Jan Van Lierde prachtig geïllustreerde informatieborden. Ze zullen in de toekomst gebruikt worden om de Vlaamse jeugd te sensibiliseren over wat mag en niet mag in een speelzone en in de natuur erbuiten.